MEDAL ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA ŻEGLARSTWA POLSKIEGO DLA IWONY I MARKA TARCZYŃSKICH

Za realizację w latach 2009 – 2016 autorskiego projektu „Nurtem Schengen”. obejmującego odwiedzenie drogą wodną wszystkich morskich krajów strefy Schengen. 

Przez pierwsze trzy lata swój projekt realizowali na łodzi mieczowej typu Fokus 650, następnie przez cztery lata na łodzi typu Antila 26. Dopiero rejs do Norwegii i na Islandię wymusił zakup ośmiometrowej łodzi kilowej typu SUPERO. Ostatni rejs zamykający projekt „Nurtem Schengen” prowadził wodami zachodniego Adriatyku na Maltę, podczas którego w drodze powrotnej do włoskiego Kopru odwiedzili 12 portów Albanii, Czarnogóry i Chorwacji.

Laureaci Nagrody Błękitnego Spinakera za najlepsze rejsy w latach 2009, 2010, 2013. W roku 2017 zostali uhonorowani Specjalnym Wyróżnieniem Błękitnego Spinakera za realizację rejsów „Nurtem Schengen”.

Wspaniali żeglarze godnie reprezentujący Polską banderę we wszystkich 19 krajach i ich portach, do których zawinęli w ramach własnego projektu żeglarskiego. Projektu, który dawał im ogromna satysfakcję, jednocześnie pokazując, że nawet na tak małych mieczowych jednostkach polska bandera może być obecna w najdalszych zakątkach Europy. Żeglarskie małżeństwo jest przykładem jak własne marzenia można zrealizować podczas tak trudnego, czasochłonnego i kosztownego projektu, na własnym jachcie, bez sponsorów tytularnych i dofinansowania zewnętrznego.

Dobrze się stało, że w znakomitym cyklu „Miniatur Żeglarskich” wydawanych przez Andrzeja Kowalczyka ukazała się relacja z jednego z najtrudniejszych rejsów z projektu „Nurtem Schengen” - rejsu na Islandię. Jednak niesamowita skromność własna małżeństwa Iwony i Marka nigdy nie pozwoliła na jakieś spektakularne prezentacje ich osiągnięć czy udziału w szeroko znanych rankingach.

Niestety nieubłagany czas zrobił swoje, doprowadzając do opuszczenie polskiej bandery na jachtowym flagsztoku i wymusił zakończenie przygody Iwony i Marka Tarczyńskich z żeglarstwem,

Przyznanie Iwonie i Markowi Tarczyńskim tego zaszczytnego wyróżnienia jest wyrazem uznania i ogromnego szacunku dla ich osiągnięć, jednocześnie podkreśleniem, że można na swoim i za swoje realizować najbardziej ambitne marzenia.